Football Development Institute
Instytut

Opinie

Zgromadziliśmy w jednym miejscu opinie osób, które na różnych płaszczyznach współpracowały z Marcinem Gaborem oraz Football Development Institute.

Warto zapoznać się z poszczególnymi wypowiedziami, aby poznać Instytut od środka.

Wszystkie opinie

Konstantinos Kynigopoulos (Grecja)

Uczestnik stażu scoutingowego w FC Utrecht

Przede wszystkim chcę podkreślić, że całe doświadczenie związane ze stażem było wspaniałe. Szczególne podziękowania dla Anny Gabor (koordynator podróży z ramienia FDI) za wszystkie przekazane informacje oraz pomoc w zakresie lotów, hotelu, biletów, połączeń komunikacyjnych na miejscu, a także wsparcie w innych kwestiach oraz wyczerpujące odpowiedzi na każde pytanie. Hotel zarezerwowany przez FDI był perfekcyjny, dlatego mogłem się cieszyć także samym pobytem. Nic dodać, nic ująć: gratulacje za organizację stażu dla FDI.

Wszystkie osoby w FC Utrecht traktowały nas – Stażystów – bardzo dobrze i zachowywały się z klasą. Przedstawiciele Klubu wykazywali dużą otwartość i wolę wyjaśniania wszystkich aspektów, angażowali się mocno w celu przekazywania swojej wiedzy. Mogłeś spojrzeć w ich oczy i zauważyć, że sprawiało im to radość. A dla mnie to jedna z ważniejszych kwestii. Akademia FC Utrecht i cały sposób jej organizacji znajdują się na tym samym poziomie, co ludzkie podejście zatrudnionych tam osób.

Emmanuel Ogundare (USA/Portugalia)

Uczestnik stażu scoutingowego w FC Utrecht

W nawiązaniu do wspaniałego tygodnia, jaki spędziłem na stażu scoutingowym w FC Utrecht – organizowanym przez Football Development Institute, chcę wyrazić swoje uznanie dla FDI za skonstruowanie tak wspaniałej wizyty edukacyjnej. Jednocześnie chcę podziękować całemu sztabowi Akademii FC Utrecht za ich gościnność i otwartość.

Staż rozpoczął się od wspaniałej prezentacji struktury scoutingowej w ramach Akademii FC Utrecht, przygotowanej przez Dyrektora Akademii. To początkowe wystąpienie stanowiło wprowadzenie w cały okres trwania stażu. Podczas tygodnia stażowego rozmawialiśmy o różnych etapach rozwoju zawodników (U11-U18), a ja zrozumiałem, w jaki sposób różne drużyny Akademii (roczniki) są pogrupowane, tworząc etapy rozwoju. Dzięki temu zyskaliśmy świadomość elementów, na jakie należy zwracać uwagę podczas obserwacji zawodników na różnych etapach. Rozmawialiśmy także o profilach piłkarzy. To świetne narzędzie do analizy zawodników, pomagające ułożyć charakterystykę piłkarzy, a także odróżnić zawodników poszukiwanych od innych, grających na tej samej pozycji. Ciekawym tematem było również poznanie sposobu organizacji sieci Klubów partnerskich, jak również funkcjonowanie tego elementu w procesie selekcji zawodników pod kątem Akademii.

Opiekun stażu opowiadał o sposobie gry, wdrożonym do „zespołu cienii U17”. Przekonałem się też, jak ten sposób gry został zaimplementowany do niemal wszystkich grup wiekowych Akademii. Mieliśmy okazję obserwować jedną z „drużyn rekrutacyjnych” i jednocześnie przekazywać własne opinie na temat poszczególnych piłkarzy. Na koniec tygodnia oglądaliśmy szereg meczów różnych kategorii wiekowych.

Od pierwszej prezentacji – podczas której Dyrektor Akademii powiedział, że „wszystkie elementy są ze sobą połączone” – aż do końca tygodnia mogłem się przekonać, iż wszystkie te zapowiedzi są prawdziwe. Połączenie ma miejsce na poziomie prowadzenia zespołów, scoutingu i rekrutacji.

Po odbyciu tego stażu wiem, że wkrótce chcę wziąć udział w kolejnym organizowanym przez FDI.

Dominik Gucia (Polska)

Uczestnik stażu scoutingowego w FC Utrecht

Jestem bardzo zadowolony ze stażu scoutingowego w FC Utrecht. Wszystko przebiegało pomyślnie i planowo. Dokładnie tak, jak zostało to przekazane w harmonogramie przez FDI. Zajęcia były prowadzone w sposób profesjonalny, przez odpowiednie osoby i mogliśmy uczestniczyć w ciekawych konwersacjach. Osoby pracujące w Klubie są bardzo otwarte i dostępne tak naprawdę przez cały dzień. A szczególnie na pozytywne słowa zasługuje opiekun stażu.

Program przygotowany przez FC Utrecht – we współpracy z FDI – był bardzo ciekawy, obszerny i różnorodny. Tak naprawdę od rana do wieczora każdy dzień mieliśmy wypełniony po brzegi. Najbardziej podobał mi się mecz „shadow team”, kiedy to otrzymaliśmy składy drużyn i mogliśmy podyskutować w gronie skautingowym na temat zawodnikach oraz ich profili. Wszystko pod kątem potencjalnego transferu do akademii.

Mikołaj Bębenek (Polska)

Uczestnik stażu scoutingowego w FC Utrecht

Zarówno staż, jak również jego organizację przez FDI oceniam bardzo pozytywnie. Program stażu – skonstruowany przez FC Utrecht we współpracy z FDI – był bardzo intensywny i równocześnie wartościowy. Podobało mi się również podejście osób pracujących w FC Utrecht do Stażystów. Było ono bardzo otwarte i przyjazne. Dodam też, że cały program odbywał się zgodnie z planem, bez jakichkolwiek opóźnień.

Jestem chętny do ponownego uczestnictwa w stażach organizowanych przez FDI.

Dowiedz się więcej na temat celów Instytutu

Cele instytutu