Na podstawie różnych naszych doświadczeń została podjęta decyzja o przygotowaniu pionierskiego programu dla polskich Klubów. Marcin Gabor, zarządzający Football Development Institute, postanowił przekazać podmiotom piłkarskim w Polsce świadczenia merytoryczne o łącznej wartości 120.000 euro.
Football Development Institute zaprojektował „System rozwoju Klubów”, stanowiący koncepcję wielopłaszczyznowego wsparcia i podnoszenia poziomu europejskich podmiotów piłkarskich. System został oparty na autorskich fundamentach FDI: „Tożsamości piłkarskiej” oraz „Modelu Rozwoju Klubu”.
Football Development Institute zdefiniował dziesięć „Obszarów rozwoju Klubu”:
- Zarządzanie Klubem
- Compliance & Integrity
- Piłkarska baza intelektualna
- Piłka nożna & Zarządzanie
- Komunikacja & Marketing
- Finanse
- Prawo & Licencjonowanie
- Technologia
- Infrastruktura
- Psychologia
Współpraca z Klubami na terenie Europy obejmuje działania w ramach czterech kompleksów wsparcia, z których każdy posiada kilkadziesiąt zagadnień szczegółowych. Oto omawiane filary „Systemu rozwoju Klubu”:
- Doradztwo
- Audyt merytoryczny
- Projekty rozwojowe
- Program „Kompleksowy rozwój Klubu”
Od wielu lat doradzam strategicznie, a także wspieram rozwój Klubów w kilku europejskich krajach. W Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Holandii instytucja eksperta zewnętrznego spotyka się z dużą otwartością oraz pragmatyzmem, które to postawy nierzadko przekładają się na wolę współpracy. Na terenie piłkarskiej Europy przedstawiciele Klubów zdają sobie sprawę, że – niezależnie od poziomu funkcjonowania Klubu – warto dyskutować, czerpać wiedzę od fachowców i pozwolić sobie pomóc. W polskich Klubach brakuje opisywanego podejścia. Pojawia się za to problem z oceną aktualnej sytuacji podmiotu piłkarskiego, najczęściej nie występuje świadomość w odniesieniu do kompleksowości zarządzania Klubu, nie rozmyśla się też na temat rozwoju Klubu w kategoriach precyzyjnie wypracowanego modelu. Co gorsza, programowo wykazuje się zamknięcie na wsparcie zewnętrzne, nieuzasadnioną obawę o własną reputację, nierzadko przekonanie o własnej nieomylności, zaś kultura kontaktu staje się pojęciem całkowicie obcym. W licznych rozmowach przedstawiciele Klubów zasłaniają się brakiem budżetu na – o zgrozo! – projekty mające podnieść poziom podmiotu piłkarskiego. Z tego powodu chcę wytrącić ten nieracjonalny argument, przekazując wsparcie merytoryczne Football Development Institute, sumarycznie opiewające na kwotę 120.000 euro.
Już od 15.08.2022 oddajemy do dyspozycji polskich Klubów świadczenia w zakresie „Audytu merytorycznego” o łącznej wartości 120.000 euro. Wykonany audyt przedstawia bezwzględny obraz aktualnego stadium, pozwalając zapoznać się z dogłębnymi wnioskami odnośnie do pozytywnych i negatywnych aspektów w funkcjonowaniu Klubu. Uważamy, że merytoryczna weryfikacja stanowi niezbędny krok do zyskania świadomości przedmiotowej, pomaga w budowaniu koncepcji rozwoju, ułatwia planowanie długofalowego procesu, wpływa na bieżące prowadzenie działań, jak również umożliwia stosowanie odpowiednich mechanizmów kontrolnych.
Poniżej formułujemy informacje ogólne w kontekście naszej akcji:
- Udostępnione świadczenia: „Audyt merytoryczny”
- Możliwe rodzaje audytu: Audyt kompleksowy | Audyt jednego „Obszaru rozwoju Klubu” | Audyt wybranych zagadnień szczegółowych
- Maksymalna liczba Klubów objętych programem: 5
- Łączna wartość świadczeń: 120.000 euro
- Maksymalna wartość świadczeń na jeden Klub: 30.000 euro
- Rozgrywki ligowe objęte programem: PKO BP Ekstraklasa | Fortuna 1. Liga | eWinner 2. Liga
- Kryteria doboru Klubów: termin zgłoszenia | zaangażowanie w projekt | potencjał realnego wykorzystania treści audytu w rozwoju Klubu
- Aspekty logistyczne: przekazane do wiadomości w bezpośredniej komunikacji z Klubami
- Możliwość zgłoszenia aplikacji do: 30.09.2022
W celu uzyskania szerszych informacji, jak również w przypadku woli odbycia konsultacji, należy podjąć kontakt z naszym biurem.